سه تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

سه تفاوت کلیدی عزت نفس و اعتماد به نفس

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس شاید یکی از مهمترین مواردی باشد که اکثرا این دو را یکی میدانند و تفاوتی بینشان قائل نیستند.

 

اکثر مردم فکر می کنند عزت نفس همان اعتماد به نفس است

در یکی از سمینارهای با موضوع عزت نفس، فردی با دوست خود حضور داشت. در حین سمینار هردو لبخند می زدند و چون این اتفاق برای من تازگی نداشت بدون توجه به آن ، کارم را ادامه دادم.

بعد از پایان سمینار هردو سمت من آمدند و فردی که کمی کوتاه قدتر بود به دوستش اشاره کرد و گفت آقای ارجمندی یه راهکار نداری عزت نفس این دوستم پایین بیاد؟

گفتم چطور مگه؟گفت خیلی عزت نفس بالایی داره، همه رو مسخره می کنه.

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

 

با شنیدن این حرف متوجه شدم محتوا رو خوب ارائه نکردم که این عزیز اینطور فکر میکند.اما بعد از بازخورد گرفتن از بقیه حضار خیالم راحت شد و متوجه شدم که این دو عزیز کلا برای خندیدن به سمینار آمده بودند و اصلا توجهی به حرفهای من نمیکردند. در واقع آن فرد اعتماد به نفس بالای داشت .الته در مسخره کردن دیگران .پس تصمیم گرفتم این مقاله را تقدیم شما عزیزانم کنم که تا فهم مشترک و البته بهتری نسبت به معنای عزت نفس و تفاوت آن با اعتماد به نفس داشته باشیم.

 

تفاوتهای اساسی میان عزت نفس و اعتماد به نفس

1)  احساس توانمندی همان احساس ارزشمندی نیست!!

معمولا مردم وقتی فردی را در حال خوب صحبت کردن می بینند از او به عنوان فرد با عزت نفس یاد می کنند(چه عزت نفسی داره!!!) اما این تفکر نمی تواند قطعا درست باشد زیرا اعتماد به نفس یعنی مهارت داشتن در یک حوزه خاص.

 

 

منظور از اعتماد به نفس این است که من در حوزه خاص و به در انجام دادن فعالیتی خاص احساس توانمندی دارم.اما عزت نفس یعنی داشتن یک احساس کلی نسبت به خود.احساس ارزشمندی و حس رضایت نسبت به تمامیت آنچه هستم.شاید خیلی از افراد موفق و ثروتمند را دیده اید که در مدیریت چند کارخانه بسیار عالی عمل می کنند اما یک دست لباس خوب برای خود تهیه نمی کنند.نمی خواهیم مطلق گویی کنیم اما به احتمال زیاد این فرد احساس توانمندی(اعتماد به نفس) در مدیریت دارد اما شاید خیلی احیای ارزشمندی نمی کند.

پس بطور کلی اعتماد به نفس به مهارتها و توانایی های ما مربوط می شود و عزت نفس به احساس ارزشمندی خود.

 

2) اعتماد به نفس جزئی است اما عزت نفس یک کل

نکته:خوب به واژه هایی که در تعریف بالا آمده دقت کنید.توانمندی و مهارت در حوزه خاص ،مهارت به معنای تکرار و تمرین یک فعالیت و حوزه خاص یعنی فقط همان حوزه.

بگذارید یک مثال بزنم:  وقتی می گوییم حوزه ای خاص منظورمان این است که اگرکسی اعتماد به نفس خوبی هنگام  صحبت کردن در جمع را دارد .لزوما نمی تواند در بین افردی که از لحاظ مهارت یا مدرک از او بالاتر هستند خیلی با اعتماد به نفس صحبت کند یا اگر کسی خیلی خوب و با اعتماد به نفس در مورد پاکیزگی صحبت می کند .هیچ تضمینی نیست که خودش فیلتر سوخته سیگار خود را از پنجره ماشین بیرون نیایندازد.من می توانم با اعتماد به نفس بالا رانندگی کنم اما هیچ ضمانتی ندارد که در ساعت سه بامداد که چراغ راهنما قرمز است آن را رد نکنم. پس متوجه می شویم عزت نفس یک کل است نه یک جزء.

 

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

 

عزت نفس یک ارزش و اساس درونی است که هر انسانی در بدو تولد آن را به بالاترین میزان دارد. اما ممکن است با باورها و  ارزشهای غلط خانواده،جامعه و محیط این عزت سرکوب شود و بعد در جایی بسیار خطرناک خود را نشان دهد.

مرد سی ساله ای را می شناسم که در کودکی والدین او شدیدا اون را تحقیر و کنترل میکردند و با سرکوب کردن احساس ارزشمندی او مسبب ایجاد عقده ی شدید دیده نشدن در او شدند.حال که او به بلوغ رسیده درتمام فعالیت های شخصی و شغلی قصد دارد موفق شود که دیگران او را ببینند و چه بسیارند مردان و زنانی که اینگونه اند و ما آنها را می شناسیم و شاید خودمان یکی از آنها باشیم.

 

 

3) عزت نفس فنداسیون و ستون است اما اعتماد به نفس یک نمای زیباست

اگر وجود انسان را شبیه به ساختمان در نظر بگیریم. عزت نفس مستحکم ترین قسمت این بنا خواهد بود اما اعتماد به نفس یک نمای زیبا برای این ساختمان.حتما انسانهایی را دیده اید که نما ، شکل ظاهری و مدرک را زیبا می سازند اما از درون یک فرد کاملا غمگین و افسرده هستند.اکثر افراد به جای کار کردن روی ریشه و پایه به فکر عوض کردن میوه مصنوعی هستند. انسانهایی که بجای عزت نفس برای اعتماد به نفس هزینه می کنند دقیقا شبیه کسانی هستند که یک خانه زیبا را روی آب بنا نهاده اند.تقویت عزت نفس از شما یک کوه می سازد به معنای واقعی کلمه.

 

سمینار 1000 نفری عزت نفس(شخصیت سرَوْ گونه) را از دست ندهید

مهرداد ارجمندی_عزت نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *