عزت نفس چه نیست و چه هست؟

عزت نفس چیست و چه نیست؟

 

عزت نفس چیست؟ شاید این مهم ترین سوال هر انسان از خویشتن باشد.

چرا باید بدانیم عزت نفس چیست؟

شاید یکی از پاسخ‌های این سوال بتواند این باشد: چون انسان ها هر چه که داشته یا نداشته باشند از ثروت ،مدرک و غیره در نهایت می خواهند به لذت و آرامش پایدار برسند و اهمیت اینجا مشخص می‌شود که بدون وجود عزت نفس در وجود انسان آرامش و لذت پایدار وجود نخواهد داشت. لازمه یک زندگی رضایت بخش وجود عزت نفس است و بس.

 

عزت نفس غرور و خودخواهی نیست

 

وقتی در سمینارها و کارگاه ها از اهمیت به خود و دوست داشتن خویشتن صحبت می‌کنیم مخاطبان آن را با غرور اشتباه می‌گیرند .غرور و خودپسندی یعنی من ارزشمندم و دیگران اینطور نیستند اما عزت نفس یعنی من و شما هر دو انسان هستیم و همین کافی است تا هر دو قابل احترام باشیم با تمام نقاط قوت و ضعف ما.

 

 

عزت نفس چیست

 

یک فرد مغرور پر از حسادت و خودبرتربینی است .اما یک شخصی با عزت نفس بالا چیزی به نام برتر نمی شناسد چرا که او اساساً خودش را با کسی مقایسه نمی کند که تر یا ترین داشته باشد.

نکته :به طور کلی حال دل افراد مغرور خوب نیست اما فرد با عزت یک آرامش ناب را تجربه می‌کند

عزت نفس گستاخی و پررویی نیست

گهگاه پیش می آید افرادی که تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را نمی‌دانند با بیان جملات غیر مودبانه و با پررویی تمام در مقابل فرد دیگر یا در یک جمع از خود به عنوان یک فردی با عزت نفس زیاد می کند.

 

عزت نفس چیست

 

 

این کاملا اشتباه است چرا که فرد با عزت نفس اصولا خیلی حرف نمیزند مگر اینکه از او بخواهند.در صحبت های یک فرد با عزت نفس چیزی جز احترام به خود و دیگری وجود ندارد فرد گستاخ بیشتر به دنبال دیده شدن از طریق بی احترامی به دیگری است(مقاله چهار راه افزایش عزت نفس)

نکته هیچ گاه روی بی ارزشی خود با گستاخی و تحقیر کردن دیگران درپوش نگذاریم!

بهتر است خود را بپذیریم و آن را اصلاح کنیم. عزت نفس سر سپردگی و فرمانبرداری محض نیست فرد با عزت نفس بالا یک استقلال فکری دارد اما یک سرسپرده هرچه دیگران می گویند اطاعت می کند .مبانی عزت نفس می گوید تا جایی احترام بگذار که به عزت نفست ضربه نخورد.

 

عزت نفس چیست

نکته: سرسپردگی محض مخالف عزت نفس است

خط قرمز هر انسانی باید عزت او باشد فقط انسان بی اصول یا بی ستون می‌تواند به ساز همه برقصد. کسی که ستون‌های عزت نفس را در خود تقویت کرده مطیع صد در صدی نیست. زیرا آن وقت دیگر خودش نیست بلکه کسی است که دیگران می خواهند.

عزت نفس لزوماً خوب صحبت کردن در جمع نیست

عموم مردم وقتی فرد را هنگام صحبت کردن درجمع می‌بینند او را با عزت نفس خطاب می‌کنند. همانطور که در مقاله ۵ تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس آمده است انسان می‌تواند در یک حوزه خاص اعتماد به نفس داشته باشد. (عزت نفس چیست)

سیاستمداری که به زیبایی در جمع حرف می زند اما در پشت پرده هیچ اصول ارزشی ندارد یک فرد با اعتماد به نفس اما بی عزت نفس است . (البته ما شخص بی عزت نفس نداریم منظور عزت نفس پایین است)

 

نکته: به کلمات آگاه باشیم، توانایی در یک حوزه لزوماً عزت نفس نیست

 

خطایی در ادراک انسان وجود دارد به نام خطای هاله ای این خطا به این شکل عمل می‌کند که عموم مردم یک ویژگی را به عنوان معیار در نظر می‌گیرند و کل وجود فرد

را قضاوت می‌کنند. مثلاً خوب صحبت کردن درجمع یک ویژگی از کل شخصیت یک فرد است اما کل شخصیت او با عزت نفس قضاوت می شود.

 

سمینار ۱۰۰۰ نفری عزت‌نفس شخصیت سر گونه

 

2 thoughts on “عزت نفس چه نیست و چه هست؟

  1. ابراهیم اکبری says:

    من خیلی چیزها از این دوره یاد گرفتم و تشکر میکنم ازتون که بهم راه درست و نشون دادین. اصلا تا به الان به این چیزها دقت نکرده بودم. خودم تو جمع زیاد نه ولی تقریبا زیاد صحبت میکردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *